Cele mai înalte baraje din Statele Unite

Un baraj este o barieră artificială construită pe un râu sau pe un curs de apă pentru scopuri diferite. Construcția barajelor se întoarce de mii de ani, cu civilizații antice precum barajele de construcție din Mesopotamia pentru irigații. În timp ce construcția barajului are o istorie îndelungată, până în revoluția industrială, barajele au fost construite pe scară largă, pe care niciodată nu le-am văzut înainte. Statele Unite găzduiesc unele dintre cele mai înalte baraje din lume.

Cele mai înalte baraje din Statele Unite

Barajul Oroville

Barajul Oroville este un baraj mare situat pe râul Feather din apropiere de Oroville, California. Acesta este cel mai înalt baraj din SUA, acoperind o înălțime de 770 de picioare și este printre cele mai lungi din țară, cu o lungime de 6.920 de metri. Barajul servește mai multor scopuri, printre care se numără generarea energiei hidroelectrice, controlul nivelului apei pe Feather River și asigurarea unui aport constant de apă. Construcția barajului Oroville a fost finalizată în 1968, iar barajul a fost deschis pentru operațiuni pe data de 4 mai 1968. Rezervorul format din barajul Oroville este cunoscut sub numele de Lacul Oroville, care este al doilea cel mai mare lac artificial din statul California, având o capacitate de 3, 5 milioane de acri-picioare. Centrala hidroelectrică din barajul Oroville are un total de șase turbine și are o capacitate instalată de 819 megawați și o generație anuală de 1.490 GWh.

Hoover Dam

Hoover Dam este unul dintre cele mai mari baraje de beton-arc din SUA găsite pe râul Colorado, pe granița Nevada-Arizona. Barajul este unul dintre cele mai mari diguri din lume și este cel de-al doilea cel mai înalt din lume al țării, ajungând la o înălțime de 726, 4 metri, depășit doar de barajul Oroville. Lățimea la baza barajului măsoară 660 de picioare și 45 de picioare la creasta barajului. Construcția Damului Hoover a durat șase ani între anii 1931 și 1936. Când a fost construit, Hoover Dam a fost cel mai mare proiect de construcție întreprins de guvernul Statelor Unite la prețul de aproximativ 49 milioane de dolari (700 milioane USD ajustat). Construcția barajului Hoover a dus la crearea lacului Mead, un lac artificial artificial, care are o capacitate de 28, 54 acri-picioare și acoperă o suprafață de 247 de kilometri pătrați. Scopul principal al construcției Damului Hoover a fost generarea de energie electrică, iar barajul are o generație anuală de 4, 2 TWh.

Barajul Dworshak

Barajul Dworshak este situat în districtul Clearwater din Idaho și este unul dintre cele mai mari baraje de beton cu axă dreaptă. Este cel de-al treilea baraj cel mai înalt și cel mai înalt de acest tip din SUA, cu o înălțime de 717 de picioare. Construcția barajului Dworshak a început în 1966 și a progresat până la finalizarea sa în 1973, iar costul a fost estimat la 327 milioane de dolari. În timp ce obiectivul principal al construcției barajului Dworshak a fost generarea de energie electrică, barajul servește altor scopuri, inclusiv controlul inundațiilor, prin limitarea nivelului apei din râul Clearwater și asigurarea unui aprovizionare constantă a apei prin rezervorul său, rezervorul Dworshak care are o capacitate totală de 3, 47 milioane de acri-picioare. Dworshak Dam are o capacitate maximă instalată de 460 MW și o generație anuală de 1, 693 miliarde kWh din cele trei turbine existente.

Impactul creării barajului

Susținătorii creării de baraje au numeroase beneficii aduse de crearea barajului, inclusiv producția de energie electrică și furnizarea apei. Cu toate acestea, există o problemă comună adusă de crearea barajului, care este blocarea căilor de migrație naturală a speciilor de pești. Au fost puse în aplicare măsuri de atenuare a problemei, inclusiv înființarea de incubatoare de pește.

Cele mai înalte baraje din Statele Unite

RangnumeStat (e)Înălțime (picioare)Înălțime (metri)An construit
1Barajul OrovilleCA770.5234.81968
2Hoover DamAZ, NV7262211936
3Barajul DworshakID-ul7172191973
4Glen Canyon DamAZ7102201966
5Bullards Bar Bar NewCA6451971969
6Noul baraj MelonesCA6251911979
7Mossyrock DamWA6061851968
8Shasta DamCA6021831945
9Noul lac Don PedroCA5851781971
10Barajul calului caldMT5641721953
11Grand Coulee DamWA5501701942
12Lacul Seven OaksCA5501702000
13Ross DamWA5401601949
14Lacul TrinityCA5381641962
15Yellowtail DamMT5251601967
16Barajul CougarSAU5191581964
17Swift DamWA5121561958
18Flaming Gorge DamUT5021531964
19Noul baraj al ExchequeruluiCA4901501967
20Fontana DamNC4801501944